Monogram Quality Foods, hiring, now hiring

KDSN RADIO Sports

Monday, January 10, 2022

2022 Rollin Dyer Tournament Results

Team Scores
1 Sergeant Bluff-Luton 199.5
2 Underwood 195.5
3 Bondurant-Farrar 186.0
4 Atlantic-CAM 143.0
5 Blair 139.0
6 NH/TV 134.0
7 Humboldt 117.5
8 Glenwood 96.0
9 Interstate 35 95.5
10 AHSTW 66.5
11 Greene County 63.0
12 Red Oak 61.5
13 Council Bluffs Abraham Lincoln 48.0
14 Alta/Aurelia 36.0
15 Denison-Schleswig 22.0
16 Audubon 15.0

106
Guaranteed Places
1st Place – Ethan Skoglund of Sergeant Bluff-Luton
2nd Place – Hudson Loges of Blair
3rd Place – Aiden Smith of Atlantic-CAM
4th Place – Cyler Cirks of Humboldt
5th Place – Reid Foster of Bondurant-Farrar
6th Place – Jaymeson VanderVelde of Council Bluffs Abraham Lincoln
7th Place – Molly Allen of Underwood
8th Place – Gavyn Winters of Greene County
1st Place Match
Ethan Skoglund (Sergeant Bluff-Luton) 21-7, So. over Hudson Loges (Blair) 28-2, Fr. (Dec 2-1)
3rd Place Match
Aiden Smith (Atlantic-CAM) 31-6, Fr. over Cyler Cirks (Humboldt) 16-6, Fr. (Dec 9-2)
5th Place Match
Reid Foster (Bondurant-Farrar) 18-9, So. over Jaymeson VanderVelde (Council Bluffs Abraham Lincoln) 19-8, So. (Dec 4-2)
7th Place Match
Molly Allen (Underwood) 15-5, Fr. over Gavyn Winters (Greene County) 17-8, Fr. (Dec 8-7)

113
Guaranteed Places
1st Place – Connor Fiser of Bondurant-Farrar
2nd Place – Vincent Mayberry of Glenwood
3rd Place – Luke Frost of Blair
4th Place – Jon Ryan of Council Bluffs Abraham Lincoln
5th Place – Lucas Bose of Underwood
6th Place – Brandon Erp of Red Oak
7th Place – Owen Mayall of Humboldt
8th Place – Edgar Nunez of NH/TV
1st Place Match
Connor Fiser (Bondurant-Farrar) 23-2, So. over Vincent Mayberry (Glenwood) 16-1, So. (Dec 5-4)
3rd Place Match
Luke Frost (Blair) 28-7, Jr. over Jon Ryan (Council Bluffs Abraham Lincoln) 11-10, Fr. (Fall 4:24)
5th Place Match
Lucas Bose (Underwood) 17-9, Fr. over Brandon Erp (Red Oak) 16-10, Jr. (Fall 1:37)
7th Place Match
Owen Mayall (Humboldt) 14-8, Fr. over Edgar Nunez (NH/TV) 12-10, Sr. (SV-1 8-3)

120
Guaranteed Places
1st Place – Blake Allen of Underwood
2nd Place – Jesse Loges of Blair
3rd Place – Cody Hay of Bondurant-Farrar
4th Place – Tyce Clarken of Humboldt
5th Place – DJ Muir of Humboldt
6th Place – Kyler Sandholm of Red Oak
7th Place – Cruz Weaver of Atlantic-CAM
8th Place – Dane Devault of Underwood
1st Place Match
Blake Allen (Underwood) 22-1, So. over Jesse Loges (Blair) 24-6, Jr. (Fall 5:52)
3rd Place Match
Cody Hay (Bondurant-Farrar) 20-4, Sr. over Tyce Clarken (Humboldt) 15-4, Fr. (Dec 6-3)
5th Place Match
DJ Muir (Humboldt) 11-5, Sr. over Kyler Sandholm (Red Oak) 21-10, Fr. (Dec 9-5)
7th Place Match
Cruz Weaver (Atlantic-CAM) 21-14, Jr. over Dane Devault (Underwood) 3-2, . (Fall 2:30)

126
Guaranteed Places
1st Place – Bo Koedam of Sergeant Bluff-Luton
2nd Place – Maximus Riggins of Bondurant-Farrar
3rd Place – Ethan Follmann of Atlantic-CAM
4th Place – Jayden Gargano of Humboldt
5th Place – Carson Thomsen of Underwood
6th Place – Tyson Brown of Blair
7th Place – Peyton Anderson of NH/TV
8th Place – Parker Herzog of Council Bluffs Abraham Lincoln
1st Place Match
Bo Koedam (Sergeant Bluff-Luton) 22-4, Fr. over Maximus Riggins (Bondurant-Farrar) 23-2, Fr. (Dec 5-1)
3rd Place Match
Ethan Follmann (Atlantic-CAM) 28-8, Sr. over Jayden Gargano (Humboldt) 15-5, Jr. (Fall 2:10)
5th Place Match
Carson Thomsen (Underwood) 3-2, . over Tyson Brown (Blair) 15-15, So. (Fall 4:00)
7th Place Match
Peyton Anderson (NH/TV) 6-5, Jr. over Parker Herzog (Council Bluffs Abraham Lincoln) 8-6, So. (Dec 11-4)

132
Guaranteed Places
1st Place – Gable Porter of Underwood
2nd Place – McKinley Robbins of Greene County
3rd Place – Noah Parmelee of Sergeant Bluff-Luton
4th Place – Jordan Rial of Bondurant-Farrar
5th Place – Easton O`Brien of Atlantic-CAM
6th Place – Chase Sandholm of Red Oak
7th Place – Ethan Praska of NH/TV
8th Place – Dusty Pate of Humboldt
1st Place Match
Gable Porter (Underwood) 28-0, Jr. over McKinley Robbins (Greene County) 20-2, Jr. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Noah Parmelee (Sergeant Bluff-Luton) 13-1, Sr. over Jordan Rial (Bondurant-Farrar) 15-8, Fr. (Dec 5-0)
5th Place Match
Easton O`Brien (Atlantic-CAM) 22-14, Jr. over Chase Sandholm (Red Oak) 21-14, Sr. (MD 11-2)
7th Place Match
Ethan Praska (NH/TV) 15-8, So. over Dusty Pate (Humboldt) 15-7, Jr. (Fall 1:52)

138
Guaranteed Places
1st Place – Stevie Barnes of Underwood
2nd Place – Chase Fiser of Bondurant-Farrar
3rd Place – Ty Koedam of Sergeant Bluff-Luton
4th Place – Jase Goodell of Humboldt
5th Place – Ryan Steinlage of Interstate 35
6th Place – Hayden Fischer of AHSTW
7th Place – Brenner Gallagher of Greene County
8th Place – Burke Busta of NH/TV
1st Place Match
Stevie Barnes (Underwood) 22-1, Sr. over Chase Fiser (Bondurant-Farrar) 20-3, Sr. (Fall 5:30)
3rd Place Match
Ty Koedam (Sergeant Bluff-Luton) 28-4, Jr. over Jase Goodell (Humboldt) 12-3, Jr. (MD 12-4)
5th Place Match
Ryan Steinlage (Interstate 35) 19-3, Jr. over Hayden Fischer (AHSTW) 23-6, Sr. (TB-1 3-2)
7th Place Match
Brenner Gallagher (Greene County) 18-8, Sr. over Burke Busta (NH/TV) 8-12, So. (MD 10-1)

145
Guaranteed Places
1st Place – Hagen Heistand of Underwood
2nd Place – Nick Steinlage of Interstate 35
3rd Place – Hunter Steffans of Sergeant Bluff-Luton
4th Place – Cooper Jones of Bondurant-Farrar
5th Place – Adam Baier of Red Oak
6th Place – Ty Gargano of Humboldt
7th Place – Karson Kolbet of NH/TV
8th Place – Kayden Baxter of AHSTW
1st Place Match
Hagen Heistand (Underwood) 27-2, Sr. over Nick Steinlage (Interstate 35) 17-4, Jr. (Fall 0:46)
3rd Place Match
Hunter Steffans (Sergeant Bluff-Luton) 26-5, Jr. over Cooper Jones (Bondurant-Farrar) 8-4, Jr. (Fall 1:59)
5th Place Match
Adam Baier (Red Oak) 19-14, Fr. over Ty Gargano (Humboldt) 14-7, Jr. (Dec 4-2)
7th Place Match
Karson Kolbet (NH/TV) 10-8, So. over Kayden Baxter (AHSTW) 14-11, Fr. (Fall 3:46)

152
Guaranteed Places
1st Place – Zander Ernst of Sergeant Bluff-Luton
2nd Place – Maddox Nelson of Underwood
3rd Place – Gavin Scheuermann of Greene County
4th Place – Joe Weydert of Humboldt
5th Place – Leander Reicks of NH/TV
6th Place – Aiden Carl of Bondurant-Farrar
7th Place – Kellan Scott of Glenwood
8th Place – Tanner O`Brien of Atlantic-CAM
1st Place Match
Zander Ernst (Sergeant Bluff-Luton) 27-2, Sr. over Maddox Nelson (Underwood) 19-8, So. (Dec 11-4)
3rd Place Match
Gavin Scheuermann (Greene County) 22-5, So. over Joe Weydert (Humboldt) 17-5, Sr. (Dec 11-5)
5th Place Match
Leander Reicks (NH/TV) 15-3, So. over Aiden Carl (Bondurant-Farrar) 12-7, So. (Dec 5-4)
7th Place Match
Kellan Scott (Glenwood) 17-10, So. over Tanner O`Brien (Atlantic-CAM) 19-16, Jr. (Dec 4-2)

160
Guaranteed Places
1st Place – Charlie Powers of Blair
2nd Place – Dawson Bond of Red Oak
3rd Place – Tyler Schenkelberg of Sergeant Bluff-Luton
4th Place – Garrison Gettler of AHSTW
5th Place – Gavin Rings of NH/TV
6th Place – Kaden Stites of Alta/Aurelia
7th Place – Marcus Teed of Bondurant-Farrar
8th Place – Owen Hoover of Atlantic-CAM
1st Place Match
Charlie Powers (Blair) 30-2, Sr. over Dawson Bond (Red Oak) 21-5, Jr. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Tyler Schenkelberg (Sergeant Bluff-Luton) 17-7, Sr. over Garrison Gettler (AHSTW) 20-7, Sr. (Fall 3:00)
5th Place Match
Gavin Rings (NH/TV) 11-11, Sr. over Kaden Stites (Alta/Aurelia) 18-11, Jr. (Fall 3:07)
7th Place Match
Marcus Teed (Bondurant-Farrar) 6-1, Jr. over Owen Hoover (Atlantic-CAM) 10-10, So. (Fall 5:15)

170
Guaranteed Places
1st Place – Kadin Stutzman of Atlantic-CAM
2nd Place – Porter Smith of Bondurant-Farrar
3rd Place – Ben Tenge of NH/TV
4th Place – Kaden Sears of Blair
5th Place – Tyler Boldra of Glenwood
6th Place – Denver Pauley of AHSTW
7th Place – Graham Jensen of Underwood
8th Place – Masen Streck of Sergeant Bluff-Luton
1st Place Match
Kadin Stutzman (Atlantic-CAM) 31-3, Sr. over Porter Smith (Bondurant-Farrar) 18-6, Sr. (MD 13-2)
3rd Place Match
Ben Tenge (NH/TV) 13-4, Jr. over Kaden Sears (Blair) 24-9, Jr. (MD 15-3)
5th Place Match
Tyler Boldra (Glenwood) 12-11, Sr. over Denver Pauley (AHSTW) 22-4, Sr. (Dec 5-0)
7th Place Match
Graham Jensen (Underwood) 18-11, So. over Masen Streck (Sergeant Bluff-Luton) 16-12, Jr. (Fall 0:19)

182
Guaranteed Places
1st Place – Braden McShane of NH/TV
2nd Place – Garrett McHugh of Sergeant Bluff-Luton
3rd Place – Jarrett Armstrong of Atlantic-CAM
4th Place – Eli Green of Interstate 35
5th Place – Gaige Allen of Humboldt
6th Place – Kolby Weihs of AHSTW
7th Place – Noah Kuefler of Blair
8th Place – Clayton Vanderpool of Bondurant-Farrar
1st Place Match
Braden McShane (NH/TV) 16-3, So. over Garrett McHugh (Sergeant Bluff-Luton) 24-7, Jr. (Fall 3:00)
3rd Place Match
Jarrett Armstrong (Atlantic-CAM) 30-7, Jr. over Eli Green (Interstate 35) 10-5, So. (Fall 4:36)
5th Place Match
Gaige Allen (Humboldt) 9-8, So. over Kolby Weihs (AHSTW) 11-11, Jr. (Fall 4:39)
7th Place Match
Noah Kuefler (Blair) 10-8, So. over Clayton Vanderpool (Bondurant-Farrar) 13-12, So. (Fall 2:44)

195
Guaranteed Places
1st Place – CJ Carter of Glenwood
2nd Place – Jaxson Hildebrand of Denison-Schleswig
3rd Place – Carter Davis of Underwood
4th Place – Livai Opetaia of Blair
5th Place – Cooper Nielsen of Audubon
6th Place – Brenden Casey of Atlantic-CAM
7th Place – Isaac Howe of NH/TV
8th Place – Tanner McKimmey of Humboldt
1st Place Match
CJ Carter (Glenwood) 25-1, Jr. over Jaxson Hildebrand (Denison-Schleswig) 16-2, Jr. (Fall 5:41)
3rd Place Match
Carter Davis (Underwood) 22-7, Sr. over Livai Opetaia (Blair) 23-10, Sr. (Dec 3-1)
5th Place Match
Cooper Nielsen (Audubon) 21-4, Jr. over Brenden Casey (Atlantic-CAM) 19-16, Jr. (Dec 4-0)
7th Place Match
Isaac Howe (NH/TV) 12-8, Jr. over Tanner McKimmey (Humboldt) 7-7, Sr. (Dec 9-4)

220
Guaranteed Places
1st Place – Trent Patton of Glenwood
2nd Place – Zach Erpelding of Alta/Aurelia
3rd Place – Henry Lund of AHSTW
4th Place – Evan Foreman of Interstate 35
5th Place – Quinten Fulton of Bondurant-Farrar
6th Place – Thomas Huneke of Underwood
7th Place – Miles Mundorf of Atlantic-CAM
8th Place – Zach Utley of NH/TV
1st Place Match
Trent Patton (Glenwood) 22-4, So. over Zach Erpelding (Alta/Aurelia) 20-4, Sr. (Dec 11-6)
3rd Place Match
Henry Lund (AHSTW) 24-6, Fr. over Evan Foreman (Interstate 35) 15-6, Jr. (Dec 4-0)
5th Place Match
Quinten Fulton (Bondurant-Farrar) 15-11, Jr. over Thomas Huneke (Underwood) 13-11, Jr. (Fall 4:43)
7th Place Match
Miles Mundorf (Atlantic-CAM) 24-10, Jr. over Zach Utley (NH/TV) 12-13, Sr. (Dec 6-2)

285
Guaranteed Places
1st Place – Ryley Snell of Interstate 35
2nd Place – Gabe Daniels of Council Bluffs Abraham Lincoln
3rd Place – Sean Zimmerman of Sergeant Bluff-Luton
4th Place – Jacob Burgart of NH/TV
5th Place – Seagan Packet-Trisdale of Blair
6th Place – Broc Hamann of Greene County
7th Place – Nathan Keiser of Atlantic-CAM
8th Place – Noah Winger of Bondurant-Farrar
1st Place Match
Ryley Snell (Interstate 35) 22-1, Sr. over Gabe Daniels (Council Bluffs Abraham Lincoln) 22-8, Sr. (Fall 0:43)
3rd Place Match
Sean Zimmerman (Sergeant Bluff-Luton) 16-8, Jr. over Jacob Burgart (NH/TV) 16-6, Sr. (Fall 1:38)
5th Place Match
Seagan Packet-Trisdale (Blair) 22-12, Jr. over Broc Hamann (Greene County) 16-7, So. (Fall 1:47)
7th Place Match
Nathan Keiser (Atlantic-CAM) 17-13, Jr. over Noah Winger (Bondurant-Farrar) 7-6, So. (Fall 1:29)

 

Full Sports News Listings
Western Iowa Tech Community College
Johnson Propane