KDSN RADIO Sports
State Wrestling Finals
106
- 1-A: Jayden Rinken (Nashua-Plainfield) beat Mason Shirk (Wilton) 8-2
- 2-A: Brayden Bohnsack (Union) beat Carter West (Notre Dame, Burlington) 2-0
- 3-A: Alexander Pierce (Iowa City West) beat Tyler Harper (Norwalk) 10-7
113
- 1-A: Cael Morrow (Akron-Westfield) beat Rowdy Neighbor (Alburnett) Major Decision 10-2
- 2-A: Jace Hedeman (Union) beat Aiden Smith (Atlantic) 6-1
- 3-A: Jake Knight (Bettendorf) beat Dru Ayala (Fort Dodge) 6-4
120
- 1-A: Brandon Paez (Lisbon) beat Teague Smith (West Hancock) FALL 1:59
- 2-A: Blake Fox (Osage) beat Vinny Mayberry (Glenwood) 8-2
- 3-A: Koufax Christensen (Waukee Northwest) beat Bowen Downey (Indianola) 2-1
126
- 1-A: Garret Rinken (Nashua-Plainfield) beat Dawson Schmit (Wapsie Valley) Major Decision13-3
- 2-A: Derrick Bass (Assumption) beat Jase Jaspers (Mount Vernon) 3-2
- 3-A: Cale Seaton (Iowa City High) beat Jabari Hinson (Ames) 4-3
132
- 1-A: Gable Porter (Underwood) beat Tanner Arjes (North Butler-Clarksville) FALL 1:11
- 2-A: Kale Petersen (Greene County) beat Anders Kittelson (Osage) 7-3
- 3-A: Carter Freeman (Waukee Northwest) beat Brayden Parke (Linn-Mar) 6-3
138
- 1-A: Blake Allen (Underwood) beat Collin Holm (South Winneshiek) SV-1 3-1
- 2-A: McKinley Robbins (Greene County) beat Tate O`Shea (Keokuk) Major Decision 15-5
- 3-A: Ryder Block (Waverly-Shell Rock) beat Kane Naaktgeboren (Linn-Mar) 11-4
145
- 1-A: Mikey Baker (West Sioux) beat Kaiden Knaack (Don Bosco) 5-2
- 2-A: Tucker Stangel (Osage) beat Ty Koedam (Sergeant Bluff-Luton) 7-6
- 3-A: Bas Diaz (Waverly-Shell Rock) beat Braden Blackorby (Johnston) 3-1
152
- 1-A: Kyler Knaack (Don Bosco) beat Kellen Smith (West Hancock) 1-0
- 2-A: Isaiah Fenton (Notre Dame, Burlington) beat Cooper Sanders (Vinton-Shellsburg) 10-3
- 3-A: Jacob Helgeson (Johnston) beat Grant Kress (Linn-Mar) 3-2
160
- 1-A: Wyatt Reisz (Logan-Magnolia) beat Dominic Lopez (New London) SV-1 6-4
- 2-A: Dawson Bond (Red Oak) beat Cole Butikofer (Crestwood) 3-2
- 3-A: Danny Diaz (Waverly-Shell Rock) beat Damarion Ross (Fort Dodge) 4-2
170
- 1-A: Maximus Magayna (Columbus Catholic) beat Jace Nelson-Brown (Emmetsburg) Tech Fall 4:45 16-0
- 2-A: Nicholas Fox (Osage) beat Ethan DeLeon (Bishop Heelan Catholic) 3-1
- 3-A: Caden McDermott (Pleasant Valley) beat Braylon Kammrad (Lewis Central) UTB 3-2
182
- 1-A: Carson Hartz (Columbus Catholic) beat Caden Ballou (Midland) Major Decision 11-1
- 2-A: CJ Walrath (Notre Dame, Burlington) vs. Brody Sampson (Ballard) FALL 4:44
- 3-A: Gabe Arnold (Iowa City High) beat Tate Naaktgeboren (Linn-Mar) TB-1 2-1
195
- 1-A: Jackson Dewald (Westwood) beat Josh Glendening (Mediapolis) SV-1 3-1
- 2-A: Gabriel Christensen (Ballard) beat CJ Carter (Glenwood) 7-3
- 3-A: Dreshaun Ross (Fort Dodge) beat Danarii Mickel (Ames) 8-1
220
- 1-A: Mason Knipp (Columbus Catholic) beat Jared Thiry (Don Bosco) SV-1 3-1
- 2-A: Nick Reinicke (Dike-New Hartford) beat Henry Christensen (Ballard) 11-3
- 3-A: Ben Kueter (Iowa City High) beat Joseph Lewis (Dubuque Hempstead) Tech Fall 5:12 19-4
285
- 1-A: Wyatt Smith (Lisbon) beat Mack Ortner (Don Bosco) 1-0
- 2-A: Cameron Geuther (West Delaware) beat Wil Textor (Dike-New Hartford) 7-0
- 3-A: Maddux Borcherding-Johnson (Norwalk) beat Jake Walker (Waverly-Shell Rock) 3-1
Full Sports News Listings