KDSN RADIO Sports

Friday, April 7, 2023

Riverside sweeps team titles at AHSTW Co-Ed 04/06/2023

AHSTW Co-Ed
04/06/2023

Girls Team Scores

  1. Riverside 165
  2. Fremont-Mills 123
  3. Underwood 114
  4. Logan-Magnolia 92
  5. Audubon 71
  6. AHSTW 56
  7. East Mills 48
  8. Exira-EHK 28
  9. West Harrison 15

Riverside was led by wins by Veronica Andrusyshyn in the 100M (13.35), Lydia Erickson in the 200M (27.75), Bailey Richardson 1500M (5:30.70), and Madison Kelley in the Discus (98-07). The Lady Dawgs also won the 4x100M (Elly Henderson, Lydia Erickson, Emma Gordon, Veronica Andrusyshyn 52.07), 4x200M Relay (Andrusyshyn, C. Henderson, E. Henderson, Erickson 1:48.63), 4x800M Relay (C. Henderson, Andrusyshyn, Adaline Martens, Amaiya Less), Sprint Medley (E. Henderson, E. Gordon, Andrusyshyn, Erickson 1:54.49),

AHSTW won the Distance Medley (Caitlyn Dills, Loralei Wahling, Delaney Goshorn, Ava Paulsen 4:47.87) and Makenna Paulsen won the 800M (2:24.41).

Full results: AHSTW 2023 Girls

Boys Team Scores

  1. Riverside 155
  2. AHSTW 150
  3. Audubon 39
  4. Griswold 88
  5. Fremont-Mills 88
  6. Exira-EHK 84
  7. East Mills 71

Riverside picked up individual wins from Ayden Salais 400M (51.05), Brody Henderson 3200M (10:58.06), Nathan Messerschmidt Discus (127-00). The Dawgs also won the 4x400M Relay (Mason McCready, Teagan Schechinger, Keaten Rieken, Ayden Salais 3:41.95), 4x800M Relay (Dawson Henderson, Teagan Schechinger, Kellen Oliver, Landyn Schoenrock 9:31.31),

Audubon’s Aaron Olsen won the 100M in 11.73. Zeke Konkler in the 800M (2:09.84). The Wheelers also took the 4x100M Relay (Manny Beisswenger, Zeke Konkler, Dakota McCrainie, Aaron Olsen 47.19). The Wheelers won the Sprint Medley (McCrainie, Beisswenger, Olsen, Zeke Konkler 1:41.08).

AHSTW’s Luke Sternberg won the 200M 23.34. Collin Harder won the 1600M 5:14.35. Gavin Newcomb took the 110M Hurdles in 16.06. Jett Peterson took the Shot Put (42-09.00. The Vikings also won the Shuttle Hurdles (Nick Denning, Luke Sternberg, Seth Pope, Gavin Newcomb (1:07.19) and Distance Medley (Landon Golden, Seth Pope, Nick Denning, Caleb Hatch 3:58.52).

Exira-EHK’s Jonas LaCanne won the 400M Hurdles in 59.58. Derrek Kommes won the Long Jump (19-00.50) and High Jump (5-08.00) for the Spartans.

Full results: ASHTW 2023 Boys

 

Full Sports News Listings
Vote Roger Rasmussen for Crawford County Sheriff on June 4th
Johnson Propane