Vote Roger Rasmussen for Crawford County Sheriff on June 4th

KDSN RADIO Sports

Thursday, April 27, 2023

Local Drake Relays participants schedule

The Drake Relays get into full swing on Thursday and continue through Saturday at Drake Stadium in Des Moines. Here’s a look at the area participants for each day.

Thursday, April 27th

Girls Discus – 2:30 p.m.
Arilyan Steenblock, Panorama

Girls Long Jump – 5:00 p.m.
Shay Sinnard, Carroll
Aubrey Sandbothe, CB Abraham Lincoln
Jerzee Knight, Clarinda

Boys High Jump – 4:30 p.m.
Isaac Jones, Clarinda
Benjamin Gerken, Kuemper Catholic
Marshall Knapp, Southwest Valley

Boys Shot Put – 4:30 p.m.
Payton Jacobe, ACGC
Reagan Skarnulis, Glenwood
Parker Matiyow, Lewis Central
Thomas Huneke, Underwood

Boys 3200M – 5:52 p.m.
Ethan Eichhorn, Lewis Central

 

Friday, April 28th

Girls 100M Hurdles Prelim – 8:30 a.m.
Madison Tunning, Carroll
Emily Williams, East Mills

Boys 110M Hurdles Prelim – 8:44 a.m.

Sam Foreman, CAM
Jack Follmann, CAM
Gabe Funk, Lenox

Girls 100M Prelim – 8:58 a.m.

Shay Sinnard, Carroll
Jerzee, Knight, Clarinda
Jaidyn Sellers, Panorama

Boys 100M Prelim – 9:08 a.m.

Will Neuharth, Harlan
Cade Sears, Harlan
William Anderson, Logan-Magnolia

Girls 800M Medley – 9:49 a.m.

Boys 1600M Medley- 10:03 a.m.

Girls 4x200M Relay –  12:47 p.m.

Boys 4x200M Relay – 1:00 p.m.

Harlan (Jacob Birch, Aidan Hall, Cade Sears, Will Neuharth)

Girls 800M – 1:41 p.m.
Marie Dea, Carroll

Boys 800M – 1:48 p.m.

Girls 100M Final – 2:23 p.m.

Boys 100M Final – 2:28 p.m.

Boys Discus – 8:30 a.m.
Aidan Perez, CB Abraham Lincoln
Evan Adams, Kuemper Catholic
Parker Matiyow, Lewis Central
Tyler Laughlin, Shenandoah
Koleson Evans, West Harrison

Boys Long Jump – 8:30 a.m.
Isaac Jones, Clarinda
Tadyn Brown, Clarinda

Girls Shot Put – 9:00 a.m.
Emily Baker, Bedford

Girls High Jump – 9:30 a.m.
Amanda Smith, Earlham
Vanessa Koehler, Glidden-Ralston

Girls 400M Final – 5:14 p.m.

Boys 400M Final – 5:20 p.m.

Girls 4x400M Relay Prelim – 8:31 p.m.
Atlantic (Ava Rush, Morgan Botos, Chloe Mullenix, Claire Pellett)
Glenwood

Boys 4x400M Relay Prelim – 8:48 p.m.

 

Saturday, April 29th

Girls Shuttle Hurdle Relay Prelim – 8:00 a.m.

Boys Shuttle Hurdle Relay Prelim – 8:15 a.m.
CAM (Jack Follmann, Sam Foreman, Collin Bower, Cale Maas)

Girls 4x100M Relay Prelim – 9:15 a.m.
Atlantic (Hailey Huffman, Lila Wiederstein, Nicole Middents, Jayci Reed)
Carroll
CB Abraham Lincoln
Clarinda
Glenwood
Lewis Central

Boys 4x100M Relay Prelim – 9:43 a.m.
ACGC (Brock Littler, Jedd Weinkoetz, Lance Bunde, Austin Kunkle)
Clarinda
Glenwood
Harlan (Jacob Birch, Aidan Hall, Cade Sears, Will Neuharth)
Lewis Central
Red Oak
Shenandoah
Treynor
Underwood

Girls 4x800M Relay Final – 10:10 a.m.

Boys 4x800M Relay Final – 10:25 a.m.

Girls Shuttle Hurdle Relay Final – 11:43 a.m.

Boys Shuttle Hurdle Relay Final – 11:48 a.m.

Girls 400M Hurdle Final – 12:53 p.m.

Boys 400M Hurdle Final – 1:00 p.m.
Jack Follmann, CAM
Gabe Funk, Lenox

Girls 4x100M Relay Final – 4:29 p.m.

Boys 4x100M Relay Final – 4:34 p.m.

Girls 1500M Final – 4:39 p.m.
Mayson Hartley, Clarinda

Boys 1600M Final – 4:47 p.m.

Girls 4x400M Relay Final – 5:09 p.m.

Boys 4x400M Relay Final – 5:16 p.m.

 

Area Alum College Participants

Janette Schraft (Glenwood/Iowa State)- 1500M Thursday 4:58 p.m., 4x1600M Relay Friday 10:43 a.m.

Lauren Brown (Underwood/Central)- 4x400M Relay Friday 3:03 p.m.

Chase Mullenix (Atlantic/Hawkeye CC)- 4x400M Relay Friday 3:26 p.m., Sprint Medley Friday 6:33 p.m.

Quentin Dreyer (IKM-Manning/Wayne State)- College Distance Medley Saturday 9:15 a.m.

 

Full Sports News Listings
Vote Roger Rasmussen for Crawford County Sheriff on June 4th
Johnson Propane